Andhra Pradesh Elections Candidate List 2019 - TDP, YCP and Janasena MLA list

By Manoj Kumar, March 25, 2019 13:36 IST

Andhra Pradesh Elections Candidate List 2019 - TDP, YCP and Janasena MLA list
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Srikakulam      
1 Ichchapuram Bendalam Ashok Piriya Sairaj Dasari Raju
2 Palasa Gouthu sireesha Seediri Appala Raju Kotha Purna chandra Rao
3 Tekkali Kinjarapu Atchem Naidu Perada Tilak Kanithi Kiran Kumar
4 Pathapatnam Kalamata Venkataramana Reddy Shanti Gedela Chaitanya
5 Srikakulam Gunda Lakshmi Devi Dharmana Prasada Rao Korada Sarveswara Rao
6 Amadalavalasa Kuna Ravi Kumar Thammineni Seetharam Ram Mohan
7 Etcherla Kimidi Kala Venkatarao Gorle Kiran Kumar Bandana Venkata Janardhan
8 Narasannapeta Baggu Ramanamurthy Dharmana Krishna Dasu Mettu Vaikuntam
9 Rajam (SC) Kondru Murali Mohan Kambala Jogulu Dr. Mucha Srinivas
10 Palakonda (ST) Nimmaka Jayakrishna Viswasarayi Kalavathi Dr DVG Sankar Rao(CPI)
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Vizianagaram      
11 Kurupam (ST) Janardhan Dhatraj Pamula Pushpa Sreevani K Avinash(CPM)
12 Parvathipuram (SC) Bobilli Chiranjeevulu Alajangi Jogarao Gongada Gowri Shankar Rao
13 Salur (ST) R.P Banjdev Rajanna Dora Peedika Bonela Govindamma
14 Bobbili Suryakrishna Rangarao Sambangi Venkata China Appala Naidu Girada Appalaswamy
15 Cheepurupalli Kimidi Nagarjuna Botcha Satyanarayana Mylapalli Srinivasa Rao
16 Gajapathinagaram K.A Naidu Botcha Appala Narasayya T. Rajeev kumar
17 Nellimarla Pathivada Naryana Swamy Naidu Badukonda Apalanaidu Lokam Naga Madhavi
18 Vizianagaram Adithi Gajapathiraju Kolagatla Veerabhadra Swamy P. yashasvi
19 Srungavarapukota Kolla Lalitha Kumari Kudabanda Srinivas P Kameswar Rao(CPI)
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Visakhapatnam      
20 Bhimili Sabbam Hari Muthamsetti Srinivasa Panchakarla Sandeep
21 Visakhapatnam East Velagapudi Ramakrishna Akaramani Vijaya Nirmala Kona Tata Rao
22 Visakhapatnam South Vasupalli Ganesh Kumar Dronamraju Srinivas Gampala Giridhar
23 Visakhapatnam North Ghanta Srinivasa Rao Kk Raju pasupuleti usha kiran
24 Visakhapatnam West P.G.V.R Naidu Vijay Prasad Malla JV Satyanarayana Murty(CPI)
25 Gajuwaka Palla Srinivasa Rao Tippala Nagi Reddy Pawan Kalyan . k
26 Chodavaram Kalidindi Surya Naga Sanyasi Raju Dharmasri Karanam PVSN Raju
27 Madugula Gavireddy Ramanaidu Budi Mutyala Naidu G Sanyasi Naidu
28 Araku Valley (ST) Kidari Sravan Kumar Chetti Palguna K Surendra(CPM)
29 Paderu (ST) Giddi Eswari Baghyalakshmi Pasupuleti Balaraju
30 Anakapalle Peela Govinda Satyanarayana Avss Amarnath Gudivada Paruchuri Bhaskar Rao
31 Pendurthi Bandaru Satyanarayana Murthy Adeep Raj Chintalapudi Venkataramaiah
32 Yelamanchili Panchakarla Ramesh Babu Uppalapati Venkata Ramana Murthy Raju Sundarapu Vijay Kumar
33 Payakaraopet (SC) Dr. Budumuri Bangaraiah Golla Babu Rao Nakka Rajababu
34 Narsipatnam Chintakayala Ayyanapayrudu Petla Uma Sankar Ganesh V. divakar
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  East Godavari      
35 Tuni) Yenamala Krishudu Ramalingeswara Rao Dadisetti Raja Ashok Babu
36 Prathipadu Varapula Jogi Raju Sri Purna Chandra Prasadu Parvata Durgaveni Varupula
37 Pithapuram S.V.S.N Varma Dorababu Pendem Maakineedu Seshukumari
38 Kakinada Rural Pilli Ananthalakshmi Kurasala Kanna Babu Pantam Nanaji
39 Peddapuram Nimmakayala Chinnarajappa Thota Vani Thummala Rama Swamy
40 Anaparthy Nallamilli Ramakrishna Reddy Dr Sathi Suryanarayana Reddy Relangi Narasimha Rao
41 Kakinada City Vanamadi Venkateswara Rao Dwarampudi Chandra Sekhara Reddy Mutha Sasidhar
42 Ramachandrapuram Thota Trimurthulu Nagulapalli Dhanalakshmi Polisetty Chandrasekhar
43 Mummidivaram Datla Subbaraju Ponnada Venkata Satish Kumar Pithani Balakrishna
44 Amalapuram (SC) Aithabatula Anand Rao Viswarupu Pinipe Shettibattula Raja Babu
45 Razole (SC) Gollapalli Suryarao Bonthu Rajeswara Rao Rapaka Varaprasad
46 Gannavaram (SC) Nelapudi Stalin Babu Chittibabu Kondeti Pamula Rajeswari
47 Kothapeta Bandaru Satyanandarao Chirla Jaggireddy Bandaru Srinivasrao
48 Mandapeta Vegulla Jogeswara Rao Subhaschandrabose Pilli Vegulla Leela Krishna
49 Rajanagaram Pendurthi Venkatesh Jakkampudi Raja Rayappaeddy Prasad
50 Rajahmundry City Adi Reddy Bhavani Suryaprakasa Rao Routhu Athi Satyanarayana
51 Rajahmundry Rural Gorantla Buchaiah Chowdary Akula Veerraju Kandula Durgesh
52 Jaggampeta Jyothula Nehru Jyothula Chantibabu Paatamsetty Suryachandra Rao
53 Rampachodavaram (ST) Vanthala Rajeswari Nagulapalli Dhanalakshmi S Rajaiah(CPM)
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  West Godavari      
54 Kovvur(SC) Vangalapudi Anitha Vanita Taneti Telapalli Raghavaiah
55 Nidadavole Burugupalli Sesha Rao Gs Naidu Atikala Ramyasri
56 Achanta Pitani Satyanarayana Cherukuwada Sri Ranganatha Raju Javvadi Venkata Vijaya
57 Palakollu Nimmala Ramanaidu Chavatapalli Satyanarayana Murthy Gunnam Nagababu
58 Narasapuram Bhandaru Madhav Naidu Mudunuri Prasad Raju Bommidi Nayakar
59 Bhimavaram Pulaparthi Ramanjaneyulu Srinivas Grandhi Pawan kalyan .k
60 Undi Kalavapudi Rambabu Pvl Narasimha Raju B. Balaram(CPM)
61 Tanuku Arimilli Radhakrishna Karumuri Venkata Nageswara Rao Pasupuleti Ramarao
62 Tadepalligudem Eli Venkata Sudhasudhana Rao Kottu Satyanarayana Bolisetti Srinivas
63 Unguturu Ganni Veeranjaneyulu Puppala Srinivasa Rao Navudu Venkata Ramana
64 Denduluru ChintamaneniPrabhakar Kotaru Abbayya Chowdary Ghantasala VenkataLakshmi
65 Eluru Bedeti Kota Ramarao Alla Kali Krishna Srinivas Reddy Appala Naidu
66 Gopalapuram (SC) Muppidi Venkateswara Rao Talari Venkatrao Sirra Bharatha Rao
67 Polavaram (ST) Boragam Srinivas Rao Tellam Balaraju Chirri Bala Raju
68 Chintalapudi (SC) Karra Raja Rao Vr Elizah Mekala Eeswarayya
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Krishna      
69 Tiruvuru (SC) Kothapalli Syamuel Jawahar Kokkiligadda Rakshana Nidhi Namburi Srinivasa Rao(BSP)
70 Nuzvid Mudraboyina Venkateswara Rao(CPI) Meka Venkata Pratap Apparao Basava Vaikunta Venkata Bhaskara Rao
71 Gannavaram Vallabhaneni Vamsi Yarlagadda Venkata Rao  
72 Gudivada Devineni Avinash Kodali Sri Venkateswara Rao V.N.V Raghunandhan Rao
73 Kaikalur Jayamangala Venkateswara Rao Dulam Nageshwara Rao BV Rao
74 Pedana Kagita Venkata Krishna Prasad Jogi Ramesh Ankem Lakshmi Srinivas
75 Machilipatnam Kollu Ravindra Perni Venkatramaiah B. RamaKrishna
76 Avanigadda Mandali Budda Prasad Ramesh Babu Simhadri Muthamsetti Krishnarao
77 Pamarru (SC) Uppuleti Kalpana Kailey Anil Kumar  
78 Penamaluru Bode Prasad Kolusu Partha Sarathy  
79 Vijayawada West Shabana Musarat Khatoon Velampalli Srinivasa Rao Pothina Venkata Mahesh
80 Vijayawada Central Bonda Uma Maheshwara Rao Malladi Vishnu Vardhan Ch Babu Rao(CPM)
81 Vijayawada East Gadde Rammohan Rao Boppana Bhav Kumar Bathina Ramu
82 Mylavaram Devineni Uma Maheshwararao Vasanta Krisnha Prasad Akkala Rammohan Rao
83 Nandigama (SC) Tangirala Sowmaya Monditoka Jagan Mohan Rao  
84 Jaggayyapeta Sriram Rajagopal Tatayya Udaya Bhanu Samineni D. Venkataramana
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Guntur      
85 Pedakurapadu Kommalapati Sreedhar Namburi Shankar Rao Putti Samrajyam
86 Tadikonda (SC) Tenali Sravan Kumar Undavalli Sridevi Neelam Ravi Kiran(BSP)
87 Mangalagiri Nara Lokesh Alla Rama Krishna Reddy Muppalla Nageswar Rao(CPI)
88 Ponnuru Dullipalla Narendra Kumar Killari Rosaiah B. Pravathi Naidu
89 Vemuru (SC) Nakka Anand Babu Merugu Nagarjuna Dr. A Bharat Bhushan
90 Repalle Anagani Satya Prasad Mopidevi Venkata Ramana Rao Kamatham Sambasivarao
91 Tenali Alapati Rajendra Prasad Annabattuni Siva Kumar Nadendla Manohar
92 Bapatla Annam Satish Prabhakar Kona Raghupathi Pulugu Madhusudhan Reddy
93 Prathipadu (SC) Dokka Manikya prasad Sucharita Mekathoti Ravela Kishore Babu
94 Guntur West Maddala Giri Chandragiri Yesuratnam Thota Chandrasekhar
95 Guntur East Mohammed Naseer Mohammad Musthafa Shaik Shaik Jiya Ur Rahman
96 Chilakaluripet Prathipati Pullarao Vidadala Rajini Miriyala Ratnakumari
97 Narasaraopet Dr. Aravinda Babu Gopireddy Srinivasa Reddy Dr. A Bharat Bhushan
98 Sattenapalle Kodela Sivaprasad Ambati Rambabu Venkateswara Reddy
99 Vinukonda G V Anjaneyulu Bolla Brahmanaidu Chenna Srinivas Rao
100 Gurajala Yerapathineni Srinivas Kasu Mahesh Reddy Chintalapudi Srinivas
101 Macherla Anjireddy Ramakrishna Reddy Pinnelli Ramadevi .k
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Prakasam      
102 Yerragondapalem (SC) Budhala Ajitha Rao Dr. Suresh Audimulapu D. Gowtham
103 Darsi Kadiri Baburao Maddisetty Venugopal Botuku Ramesh
104 Parchur Yelluri Sambasivarao Daggupati Venkateswar Rao  
105 Addanki Gottipati Ravi Bachina Chenchu Garataiah kancharala sri Krishna
106 Chirala Karanam Balaramakrishna Murthy Amanchi Krishna Mohan Katta Raj Vinaya Kumar(BSP)
107 Santhanuthalapadu (SC) B Vijay Kumar Tjr Sudhakar Babu Jaala Anjaiah(CPM)
108 Ongole Damacharla Janardhan Balineni Srinivasa Reddy Shaik Riyaz
109 Kandukur Pothula Ramarao Maheedhar Reddy Manugunta Puli Malikarjuna Rao
110 Kondapi (SC)i G.B.V Swamy Dr M Venkaiah  
111 Markapuram Kandula Naryana Reddy Kp Nagarjuna Reddy Immadi Kasinath
112 Giddalur M Ashok Reddy Anna Venkata Rambabu Bairaboyina Chandrasekhar Yadav
113 Kanigiri Mukka Ugra Narasimha Reddy Burra Madhusudana Yadav ML Narayana(CPI)
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Nellore      
114 Kavali Vishnu Vardhan Reddy Ramireddy Pratap Kumar Reddy Dr. A Bharat Bhushan
115 Atmakur Bollineni Krishnaiah Mekapati Goutham Reddy G. Chinna Reddy
116 Kovur Polamreddy Srinivasulu Reddy Nallapareddy Prasanna Kumar Reddy T Raghavayya
117 Nellore City Ponguru Narayana Anil Kumar Yadav Poluboina Kethamreddy Vinod Reddy
118 Nellore Rural Abdul Azeez Kotamreddy Sridhar Reddy Dr. A Bharat Bhushan
119 Sarvepalli Somireddy Chandramohan Reddy Kakani Govardhan Reddy Sunkara Hemalatha
120 Gudur (SC) Pasam Suneel Varaprasad  
121 Sullurpeta (SC) Parsa Venkata Ratnam Sanjeevaiah Kiliveti U. Praveen
122 Venkatagiri K Ramakrishna Anam Ramanarayana Reddy Raja Pallipati
123 Udayagiri Bollineni Ramarao Chandra Sekhar Reddy Mekapati M. Guru Prasad
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Kadapa      
124 Badvel (SC) Obulapuram Rajashekar Gunthoti Venkata Subbaiah  
125 Rajampet Bathyala Changalrayudu Meda Venkata Mallikarjuna Reddy Dr. A Bharat Bhushan
126 Kadapa Ameer Babu Amzath Basha Shaik Bepari Sunkara Srinivas
127 Kodur (SC) Narsimha Prasad Koramutla Sreenivasulu Dr. Bonasi Venkata Subbaiah
128 Rayachoti Reddyppagari Ramesh Kumar Reddy Gadikota Srikanth Reddy SK Hasan Basha
129 Pulivendla Singareddy Venkata Satish Reddy Jagan Mohan Reddy Y.S. tupakula Chandrasekhar
130 Kamalapuram Putha Narasimha Reddy Pochimareddy Ravindranatha Reddy  
131 Jammalamadugu Ponnapureddy Rama Subbareddy M Sudheer Reddy  
132 Proddatur Linga Reddy Rachamallu Siva Prasad Reddy Inza Sonasekhar Reddy
133 Mydukur Putta Sudhakar Yadav Raghu Rami Reddy Settipally Panditi Malhotra
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Kurnool      
134 Allagadda Bhuma Akhila Priya Gangula Bijendranath Reddy Sulam Rama Krishnudu
135 Srisailam BUdda Rajeshakar Reddy Silpa Chakrapani Reddy Sajula Sujala
136 Nandikotkur (SC) Bandi Jayaraju Arthur Annapureddi Bala Venkat
137 Kurnool T.G Bharath Hafeez Khan T Shadrak(CPM)
138 Panyam Gouru Charitha Reddy Katasani Ram Bhupal Reddy Chinta Suresh
139 Nandyal Bhuma Brahmananda Reddy Shilpa Ravichandra Reddy S. Sridhar Reddy
140 Banaganapalle B.C Janardhan Reddy Katasani Rami Reddy Sajula Aravind Rani
141 Dhone K.E Pratap Buggana Rajendra Nath K Ramanjaneyulu(CPI)
142 Pattikonda K.E Shyam Babu K Sreedevi K.L Murthy
143 Kodumur B Ramanjaneyulu Dr.Sudhakar Babu  
144 Yemmiganur B.Jayanagaeshwara Reddy K. Chenna Kesava Reddy Rekha Goud
145 Mantralayam Thikka Reddy Y. Bala Nagi Reddy B. Laxman
146 Adoni Meenakshi Naidu Y Sai Prasad Reddy Dr. A Bharat Bhushan
147 Alur Kotla Sujthamma P. Jayaram Alias Gummanur Jayaram S. Venkatapa
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Anantapur      
148 Rayadurg KAlava Srinivasulu Kapu Ramachandra Reddy K. Manjunadh Goud
149 Uravakonda Payyavula Kesav Y Visweswara Reddy S. Ravi Kumar
150 Guntakal R. Jithendra Goud Yalla Reddy Gari Venkata Rami Reddy Madhusudan Guptha
151 Tadpatri J.C Asmith Reddy Kethireddy Peddareddy Kadiri Srikanth Reddy
152 Singanamala (SC) Bandaru Sravani Jonnalagadda Padmavathy S. Murali Krishna
153 Anantapur Urban Prabhakar Chowdary Ananta Venkata Ramireddy TC Varun
154 Kalyandurg Uma Maheswara Naidu K.V.Ushasri Charan Karnam Rahul
155 Raptadu Paritala Sriram Thopudurthi Prakash Reddy S. PawanKumar
156 Madakasira (SC) K Eeranna M. Thippeswamy  
157 Hindupur Nandamuri Bala Krishna K. Iqbal Ahmed Khan(Ex IG) Akula Umesh
158 Penukonda B.K Pardhasaradhi Malagundla Sankaranarayana PeddiReddyGari Varalakshmi
159 Puttaparthi Palle Raghunadh Reddy Duddukunta Sreedhar Reddy Patti Chalapati
160 Dharmavaram G Suryanarayana Kethi Reddy Venkata Rami Reddy Dr. A Bharat Bhushan
161 Kadiri Kandikunta Venkata Prasad Dr.P.V.Sidda Reddy Saasagala Ravi Kumar
 
S.NO Constituencies TDP YCP JSP
  Chittoor      
162 Thamballapalle Shankar Yadav Peddireddy Dwarakanath Reddy Viswam Prabhakar Reddy
163 Pileru Nallari Kishore Kumar Reddy Chinthala Ramachandra Reddy B. Dinesh
164 Madanapalle Demmalapati Ramesh Nawaz Basha  
165 Punganur N Anusha Reddy P.Ramachandra Reddy Dr. Bonasi Venkata Subbaiah
166 Chandragiri Pulivarthi Venkata Mani Prasad Chevireddy Bhaskar Reddy Dr. Shetty Surendar
167 Tirupati M Sugunamma Bhumana Karunakar Reddy Chadalawada Krishnamurthy
168 Srikalahasti Bojjala Sudheer Reddy Biyyapu Madhusudhan Reddy Vinutha Nagaram
169 Satyavedu (SC) J.D Rajashekar K Adimulam  
170 Nagari Gali Bhanu Prakash R.K. Roja Selvamani N. Balasubramanyam(BSP)
171 Gangadhara Nellore (SC) Harikrishna K Narayana Swamy  
172 Chittoor A S Manohar Arani Srinivasulu N. Dayaram
173 Puthalapattu (SC) Therlam Poornam Ms Babu M Jagapathi(BSP)
174 Palamaner N Amarnadh Reddy N Venkataih Gowda Chillagattu Srikanth Kumar
175 Kuppam Nara Chandrababu Naidu K. Chandramouli Dr.Venkataramana


Latest News

view all